SKU: 100AT5/860
100AT5/860 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 100mm Width 5mm Pitch 172 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 172 |
| Belt Width | = | 100mm |
| Belt Pitch | = | 5mm (AT5) |
| Belt Length | = | 860mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 1.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 1.2mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 5mm |