SKU: 50T10/530DL
50T10/530DL ContiTech Synchroflex Toothed Belt 50mm Wide 10mm Pitch 53 Teeth
Technical
| No Teeth | = | 53 |
| Width | = | 50mm |
| Tooth Pitch t | = | 10mm |
| Belt Length | = | 530mm |
| Belt Thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 7mm | |
| Tooth Height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 2.5mm | |