SKU: 75AT10/1250
75AT10/1250 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 75mm Width 10mm Pitch 125 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 125 |
| Belt Width | = | 75mm |
| Belt Pitch | = | 10mm (AT10) |
| Belt Length | = | 1250mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 2.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 2.5mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 10mm |