SKU: DD1400-14M-115
DD1400-14M-115 Major Brand Double-Sided Timing Belt 115mm Wide 14mm Pitch 100 Teeth
Description
Double-Sided HTD Timing Belts 14mm Pitch Belt: Double-sided belts have teeth equally constructed on each side of the belt, which enables them to mesh with toothed pulleys on both the inside and outside. The construction of the belts is the same as standard Metric belts, except that the nylon facing is also on the backing teeth, enabling full torque transmission from each side of the belt.
Benefits: Reverse motion between internal and external pulleys
Require only one belt to drive a series of pulleys
Simplified design layouts and weight reduction.
Technical
| Pitch length | = | 1400mm |
| Belt width | = | 115mm |
| Number of teeth | = | 100 |
| Tooth pitch t | = | 14mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 14.8mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 6mm |