SKU: HTD210-9-70
HTD210-9-70 Major Brand Synchronous Belt 9mm Wide 3mm Pitch 70 Teeth
ex VAT
In stock
Description
HTD Synchronous Drive Belts 3mm Pitch: Power transmission belts have become a valuable element of synchronous
transmission throughout the entire field of drive technology. They enable
Technical
| Pitch length | = | 210mm |
| Belt width | = | 9mm |
| Number of teeth | = | 70 |
| Tooth pitch t | = | 3mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 2.4mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 1.2mm |