SKU: HTD304-50-38
HTD304-50-38 Major Brand Synchronous Belt 50mm Wide 8mm Pitch 38 Teeth Allow 2-3 Days
ex VAT
Not in stock
Description
HTD Synchronous Drive Belts 8mm Pitch: Power transmission belts have become a valuable element of synchronous
transmission throughout the entire field of drive technology. They enable
Technical
| Pitch length | = | 304mm |
| Belt width | = | 50mm |
| Number of teeth | = | 38 |
| Tooth pitch t | = | 8mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 5.6mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 3.4mm |