SKU: PC8M-80S-21
PC8M-80S-21 - 8mm Pitch 80 Tooth Polychain and Synchrochain Steel Taper Bore Timing Belt Pulley for 21mm Wide Belts
Description
Benefits: High-quality and durable, cost-effective solution, wide range availability
Technical
| Material | = | Steel |
| No. teeth | = | 80 |
| Schematic Type | = | 2 |
| Bush no. | = | 2517 |
| Belt Width | = | 21mm |
| Max. bore (metric) | = | 60mm |
| Dp | = | 203.72mm |
| De | = | 202.12mm |
| Dm | = | 124mm |
| F | = | 30mm |
| P | = | 15mm |
| S | = | 45mm |