SKU: SC8M1040X62
ContiTech SC8M1040X62 Synchrochain Timing Belt 62mm Width 1040mm Length 130 Teeth
Technical
| Number of Teeth | = | 130 |
| Belt Length | = | 1040mm |
| Belt Width | = | 62mm |
| Tooth Pitch t | = | 8mm |
| Belt Depth B1 | = | 5.6mm |
| Belt Depth B2 | = | 3.4mm |