SKU: SC8M2840X36
ContiTech SC8M2840X36 Synchrochain Timing Belt 36mm Width 2840mm Length 355 Teeth
Technical
| Number of Teeth | = | 355 |
| Belt Length | = | 2840mm |
| Belt Width | = | 36mm |
| Tooth Pitch t | = | 8mm |
| Belt Depth B1 | = | 5.6mm |
| Belt Depth B2 | = | 3.4mm |