SKU: SCC14M1190X68
ContiTech SCC14M1190X68 Synchrochain Carbon Timing Belt 68mm Width 1190mm Length 85 Teeth
Description
Benefits: Maintenance-free, withstands reverse flexing, resistant to various chemicals and oils
Technical
| Number of Teeth | = | 85 |
| Belt Length | = | 1190mm |
| Belt Width | = | 68mm |
| Tooth Pitch t | = | 14mm |
| Belt Depth B1 | = | 10mm |
| Belt Depth B2 | = | 6.1mm |